Strona startowa -> Informacje -> Mediacja
Reklama
PDF Drukuj

Informacje ogólne o mediacji

 

Mediacja – jest dobrowolną, poufną metodą rozwiązywania sporu, w której strony sporu, z pomocą obiektywnego i niezaangażowanego mediatora samodzielnie wypracowują porozumienie satysfakcjonujące obie skonfliktowane strony.

 

Mediator - jest osobą, bezstronną i neutralną, profesjonalnie przygotowaną do pełnienia swojej roli, wspomaga i ułatwia komunikację między stronami pozostającymi w konflikcie lub sporze. Pomaga też wybrać najlepsze, wypracowane i zaakceptowane przez obie strony rozwiązanie.

 

 

Postępowanie mediacyjne – jest alternatywnym, pozasądowym sposobem rozwiązywania konfliktów pomiędzy ludźmi. Daje stronom możliwość szybkiego zakończenia sporu, bez konieczności udziału w długim stresującym postępowaniu sądowym. W postępowaniu mediacyjnym strony decydują o sposobie rozstrzygnięcia swojego konfliktu, zaś zadaniem mediatora jest ułatwienie komunikacji pomiędzy nimi. Mediacja bazuje na przekonaniu, że możliwe jest doprowadzenie do wzajemnej wygranej, czyli do zaspokojenia istotnych dla obu Stron potrzeb i interesów. Wspólna, dobrowolna praca nad osiągnięciem porozumienia wzbudza w nich poczucie odpowiedzialności za wypracowane rozwiązanie i zwiększa jego skuteczność.

 

Postępowanie mediacyjne odbywa się na neutralnym gruncie (w gabinecie mediatora), bez udziału osób trzecich (sędzia, ławnicy, adwokaci, świadkowie, biegli itp.), w przeciwieństwie do procesów sądowych. Może być prowadzone na podstawie umowy o mediacje lub na podstawie postanowienia Sądu. Wybór zawsze będzie należał do stron. Jakkolwiek różne są podstawy i momenty wszczęcia tych postępowań, niemniej dla ich skuteczności zawsze wymagana będzie pozytywna decyzja Sądu.

 

 

Mediatorów wpisuje i skreśla Prezes Sądu Okręgowego - listy mediatorów prowadzone są w sądach okręgowych (link)

 

Mediatorzy nie będący stałymi mediatorami to osoby, które nie są wpisane do wykazu o którym wyżej mowa, ale powołano je ad hoc do prowadzenia postępowania mediacyjnego.

Wniosek o wpis na listę stałych mediatorów (*.pdf) 

Wzór wniosku o przeprowadzenie mediacji (*.pdf) 

 

Zastosowanie mediacji jest możliwe we wszystkich sprawach, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody.

postępowanie mediacyjne w sprawach cywilnych (*.pdf)

postępowanie mediacyjne w sprawach karnych (*.pdf) 

postępowanie mediacyjne w sprawach nieletnich (*.pdf) 

Informator o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów (*.pdf) 

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:   http://www.mediacja.gov.pl/

Wytworzył: Piotr Wdowiak
Data informacji: 2009-08-10 09:21:36
Opublikował: Piotr Wdowiak
Data publikacji: 2017-04-19 13:17:43
Odsłon: 2030
Dziennik zmian
 

Licznik odwiedzin

Prowadzony od 23.02.2011 r.
mod_vvisit_counterDzisiaj205
mod_vvisit_counterW tygodniu476
mod_vvisit_counterW miesiącu3522
mod_vvisit_counterOgólnie362372
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Twoje IP: 54.81.197.127
Host: ec2-54-81-197-127.compute-1.amazonaws.com